2015. április 5., vasárnap

Tojásfestés természetes és környezetbarát módon




Jó reggelt, jó reggelt, kedves liliomszál,
Megöntözlek rózsavízzel, hogy ne hervadozzál.
Kerek erdőn jártam, piros tojást láttam,
Bárány húzta rengő kocsin mindjárt ide szálltam.
Nesze hát rózsavíz, gyöngyöm, gyöngyvirágom,
Hol a tojás, piros tojás, tarisznyámba várom!

                                                          Húsvéti köszöntő

Számomra nem előírás, hogy Húsvétkor bolti csokoládétojás, vagy tejbevonó masszából készült nyúl, esetleg csibe legyen az asztaldísz, vagy azzal kínálgassunk minden vendéget. 15 éve még talán, azóta több okból leszoktunk róla. Sőt próbáltuk a csokoládét ajándékozó rokonokat kérni, hogy tejbevonó masszát inkább ne is vegyenek. A gyerekek vagy nem szeretik, vagy nem ehetik meg, hónapok múlva, a végén feljavítva még némi kakaóval, valami sütemény tetején fogják a figurák végezni olvasztott máznak, vagy összetörve muffinban. Ahhoz pedig elég drágák!
Emellett felesleges kalória, nem ehette a fiam diéta alatt, vagy „szemetet” kínáljak a vendégeknek? Inkább magunk festünk otthon tojást. Míg a fiúk kicsik voltak, lehetett nyuszi bulit tartani, színezőkkel, kicsi tojástartók készítésével, kifújt tojáshéjak színezésével. Ebből már kinőttek, bár a tojásfestés hagyományát továbbra is folytatjuk.

Egy tojás az örökkévalóságnak, Afrikából...

A tojásokat nem csak boltban kapható kész festékekkel lehet díszíteni. Régen sem ezt használták, a Húsvét hétfőn tartott, locsolásra való készülésnél!
A növények bogyóit, szárított virágait, leveleit az élet számos területén fel tudjuk használni, ha környezetbarát módon szeretnénk festeni. A kamilla főzete, nem csak megfázásos, gyulladásos betegségekre jó, hanem kiválóan lehet szőke haj világosítására használni. A diófa szárított leve törve és áztatva pedig, a sötétbarna hajat színezi természetes árnyalatúra. A bodza bogyójának levével lekvárokat színeznek, a szarkaláb virágját gyapjúfonalak festésére használják, sáfránnyal régen az olyan piskótába tett tojást színezték, amely nagyon „sápadt” volt, és még hosszan sorolhatnám ezeket a növényeket.

Húsvétkor a tojásokat többféle módon lehet tálalni, díszíteni. Családunkban hagyomány a sonkalében keményre főzött tojás. A megfőtt sonka levétől a tojás nagyon finom ízt kap, kitűnő a szeletelt sonka mellé, vagy szendvicsekhez feltétnek.
Díszítésre a legkörnyezetbarátabb módszer (és népi hagyomány) a vöröshagymahéjjal történő festés. Ezután a tojás még fogyasztható, nem kell kidobni, mint a bolti színes festékektől átáztatott belsejű társait... Egy biztos, hogy ennek előző este, vagy éjjel neki kell látni, mert nagyon időigényes feladat!

Festés vöröshagymahéjjal – barna szín:

Akkora mennyiségű tojást mosok meg, ami legfeljebb a kívánt mennyiség kétszerese, de legalább a másfélszerese! Ugyanis a tojások főzésnél repedhetnek, színezésnél esetleg nem lesz szép a mintájuk. Legyen vendégvárásnál miből válogatni!
A tojásokat keményre szoktam főzni. Ha olyan tojást szeretnénk, amelyet díszítünk, de nem fogyasztjuk el, azt legalább egy órát kell főzni! Így biztos tartós marad. A kevésbé bátrak, inkább használjanak kifújt tojáshéjat, az legfeljebb törik, de nem romlik meg! A megfőtt tojásokat hagyom kihűlni, majd a repedt héjú, törötteket kiválogatom. Ezek mennek szendvicsre, vagy salátába! Nem festhetőek, mert a héj alatt már főzővíz van.

A hagymahéjakat leszedem a vöröshagymákról, és vízbe teszem, 30 percig kifőzöm. Egy barna levet kapok, amit érdemes lábasban készíteni, olyan mennyiségben és magasságban, hogy a tojásokat ellepje! Pici ecetet öntök hozzá, ez a színt fixálja, teszi tartóssá! Régen a ruhaanyagok mosásánál nem voltak színfogó kendők, a színét eresztő ruhát, szintén ecetbe áztatták a következő mosás előtt! A főzetet hagyom kihűlni!



 Az elkészült főzet, hűlés közben.
 A lábasban 1 kg hagymáról lebontott levél van. A borostyán leveleket Húsvét vasárnapjának délutánján, Zsámbékon szedtem.



 Hagymahéj lében ázó tojások.


A megfőtt tojásokra vizezett leveleket, vagy virágokat teszek, és jó szorosan nylonharisnyába csavarom (amit már kidobnék, mert darabokra vágom), a végét szorosan elkötöm! Itt az a lényeg, hogy a folyadék ne kerüljön a héj és a növény közé! Én 2015-ben borostyán levelet használtam.

A becsavart tojásokat, a hagyma levelének levében áztatom órákig. Minél tovább ázik, annál sötétebb barna színt kapunk. Én a képen lévő tojások ázása alatt kikavartam, megsütöttem egy 12-es muffin adagot, készítettem és díszítettem keksztojásokat, lement 2 adag ruhaprogram a mosógépben, mosogattam, közösségi hálón lógtam... persze vannak átfedések a cselekvésekben!
Azután eltávolítom róla a harisnyát, levelet. Akkor sikerült jól a festés, ha a héjra helyezett levél, növény lenyomata világosabb marad a barnás rétegnél. Ha szép fényes tojásokat szeretnénk, akkor a szalonnáról levágott bőr, belső zsiradékos felével kenjük át mindegyiket!




A kész tojásokat hideg helyen tároljuk!

Még egy kérdés nyitva maradt ennél a technikánál: Mit csinálunk egy-, vagy két kiló megpucolt hagymával? Miután letudjuk, a ki kezd el később sírni a hagyma felvágása közben versenyt, megfőzzük, megesszük...
Jobb esetben Húsét után hagymaleves, pörkölt és ecetes hagyma lesz az ebéd, vagy napokig hagymás tojásrántotta vár ránk reggelire!

Színezés csipkebogyó főzettel – rózsaszín

A szárított csipkebogyókból, jó erős főzetet főzök (3-4 marék bogyóból, ami erősebb, mint tea esetén). Hagyom kihűlni, és kicsi ecetet teszek hozzá a korábban említett fixálás miatt. A tojásokat megfőzöm, lehűtöm, átvizsgálom. Legalább egy éjszakára a főzetben hagyom. Majd a tálalásig, kínálásig hideg helyen tárolom.




A bogyókból készült főzet.



A főzetben ázó tojások.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése